Omron A-20GQ22-B General Purpose Basic Switch, High Capacity, Panel Mount Roller Plunger, Screw Terminal, 0.5mm Contact Gap, 20A at 250VAC Rated Current
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
09
quantity
Product details
Category
20A; MICROSWITCH TYPE:SNAP ACTION; MICROSWITCH ACTUATOR:ROLLER PLUNGER; CONTACT CONFIGURATION:SPDT; SWITCH TERMINALS:SCREW; CONTACT CURRENT MAX:20A; CONTACT VOLTAGE DC NOM:- ROHS COMPLIANT: YES, ROLLER PLUNGER, SNAP ACTION BASIC SWITCH, SPDT; Part Number: A-20GQ22-B; Category: Sensors & Switches; Subcategory: Limit Switch
  • High capacity switch capable of handling 20A loads with large inrush currents
  • same shape as omron Z basic switches except in pin plunger position, yet endures inrush currents as large as 75A